آیین نامه جشـــنواره فیلم زمین

فعالیت چشنواره زمین در جهت ترویج مفاهیم مرتبط با “توســعه پایـــدار” به عنوان یک ضرورت و نیاز جدی کشور است با ابزار و بیان هنری و سینمایی، و همچنین شناسایی آثار ارزشمند مؤثر بر ارتقاء  اگاهی مردم در این حوزه. این جشنواره توسط مؤسسۀ فرهنگی هنری اردیبهشت عودلاجان و سازمان مردم­نهاد انجمن تمدن سبز هنرمندان حامی

توسعه پایدار

 پایه­­ گذاری و به صورت مستقل و با همکاری و حمایت سازمانها و ارگانهای بین­ المللی، دولتی و خصوصی برگزار می گردد. 

اهـداف جشنواره

 • فرهنگ سازی و ارتقاء آگاهی مردم و مسؤولین در حوزه توسعه پایدار
 • تشویق مشارکت مردم در تحقق توسعه پایدار با استفاده از ابزار هنر
 • ایجاد زمینه ارتباط هنرمندان، کارشناسان و مردم و تبادل اندیشه و تجربه در زمینه­های مختلف مربوط به توسعه پایدار
 • ترویج و ارتقاء سطح کیفی محصولات فرهنگی، هنری و سینمایی در حوزه توسعه پایدار

سیاست ها

 • جذب بهترین آثار ساخته شده و تشویق و حمایت از ساخت آثار جدید مرتبط با توسعه پایدار در ایران و فراتر از آن
 • ایجاد یک جنبش اجتماعی و فرهنگی با تمرکز بر روی پایداری و تاب­آوری سرزمینی و اجتماعی
 • برگزاری رویدادی با بالاترین کیفیت و قابل رقابت با بهترین جشنواره­های موضوعی و مشابه دنیا
 • ایجاد امکان استفاده از آثار ارائه­شده در جشنواره برای حداکثر مخاطبان در کشور و فراتر از آن، جلب فزایندۀ توجه در سطوح مختلف به جشنواره فیلم زمین
 • استفاده از تبلیغات متنوع محیطی و ایجاد پویش­ها و کمپین­های خبری و اجتماعی جهت افزایش تأثیرگذاری جشنواره
 • طراحی و اجرای برنامه­هایی فراتر از رویداد اصلی جهت استفاده هرچه بیشتر و مؤثرتر از آثار ارائه­شده به جشنواره
 • اتخاذ رویکرد و روش کاری شفاف، بدور از منافع شخصی و گروهی و عاری از گرایش­های مختلف سیاسی و با تمرکز کامل بر مبانی حرفه­ای، علمی و اخلاقی
 • ایجاد ارتباط سازنده، هم­افزایی و همکاری با سازمانها و نهادهای مرتبط با توسعه پایدار و همچنین با سایر جشنواره­های سینمایی و فرهنگی-هنری ملی و بین­المللی

بخش رقابت جشنواره

 الف. بخش رقابت سینما شامل

 • مسابقه فیلم­های داستانی بلند (بیش از 40 دقیقه)
 • مسابقه فیلم­های داستانی کوتاه (کمتر از 40 دقیقه)
 • مسابقه فیلم­های مستند بلند (بیش از 40 دقیقه)
 • مسابقه فیلم­های مستند کوتاه (کمتر از 40 دقیقه)
 • مسابقه فیلم­های پویانمایی (زمان آزاد)
 • مسابقه فیلم­های تجربی (زمان آزاد)

ب. بخش غیر رقابتی جشنواره

– تجلیل از دستاوردها و فعالیتهای انجام شده توسط جوامع و سازمانهای مردم نهاد محلی در زمینه های توانمند سازی، تاب آوری، معیشت پایدار و حفظ و احیاء سرزمین از طریق اهداء پاداش مالی با تصمیم ستاد اجرایی جشنواره و اهداء لوح تقدیر و «نشان ویژه دکترمحمدتقی فرور»

* دکتر محمدتقی فرور (1397-1320)  از بنیان گذاران محیط‌ زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست، معاون آموزشی و پیش‌کسوت راه‌اندازی برنامه تحقیق، توسعه و آموزش جامع برای مدیریت مشارکتی منابع طبیعی و مبتنی بر فرهنگ و معیشت سازگار با محیط زیست در دانشگاه بوعلی سینای همدان، بنیانگذار موسسه توسعه پایدار و محیط زیست (سنستا)، پیش کسوت ملی و بین المللی مسائل مربوط به توسعه پایدار به خصوص در بازتوانمندسازی و ظرفیت‌سازی جوامع محلی، و دستیابی به معیشت پایدار، حفظ، استفاده پایدار و احیاء منابع طبیعی و…. ایشان بیش از نیم قرن برای توسعه پایدار و همه جانبه در بین جوامع محلی از طریق روشهای مشارکتی در اقصی نقاط روستایی و عشایری کشور و جهان کوشید. دکتر فرور به مدت 8 سال ریاست کمیسیون سیاست‌های زیست‌محیطی، اقتصادی و اجتماعی (CEESP) را در«اتحادیه بین المللی حفظ طبیعت (IUCN) برعهده داشت.  ایشان سالها ریاست کنسرسیوم بین المللی قرق‌های بومی (ICCA Consortium) را برعهده داشتند. او همچنین پایه گذار و مدیر اولین برنامه توسعه مشارکت اجتماعی ایران با عنوان «طرح توسعه یکپارچه سلسله» بوده است. به پاس خدمات شایان دکتر محمدتقی فرور به طرح و پی گیری مفهوم توسعه پایدار با تمرکز بر مشارکت واقعی جوامع محلی در حفظ، استفاده پایدار و احیاء منابع طبیعی و دستیابی به معیشت پایدار مبتنی بر دانش بومی و علم روز، جشنواره زمین «نشان ویژه دکترمحمدتقی فرور» را پایه گذاری و در هر دوره به فعالیت ها و طرح های برتر در زمینه‌های یاد شده اعطاء خواهد کرد. 

–  برگزاری کارگاه ­ها، سمینارها و همایش ­ها با موضوعات علمی، فرهنگی، هنری و آموزشی در زمینه توسعه پایدار و تاب­آوری اجتماعی و سرزمینی؛ نمایش کلیپ­ ها و فیلمهای مرتبط با موضوع اصلی و محوری جشنواره خارج از بخش رقابتی

ایجاد، معرفی و فعالیت کمپین های مشارکتی با موضوعات مرتبط با توسعه پایدار
معرفی پویش­ها و طرح­های مشارکتی و الگوسازی و اشاعه اینگونه طرحها با استفاده از ظرفیتهای ملی و بین­ المللی جشنواره زمین، ایجاد پویش­های جدید در دوره ­های مختلف جشنواره با توجه به موضوعات محوری هر دوره

جوایز اهدایی جشنواره زمین و هیأت­های انتخاب و داوری

الف) بخش رقابت سینما

 هیأت انتخاب بخش سینمای جشنواره متشکل از فیلم­سازان و کارشناسان توسعه پایدارآثار دریافتی را بررسی کرده و منتخبین راه یافته به رقابت را در بخش­های مختلف معرفی می­نمایند

 یک “هیأت داوری با اعتبار بین ­المللی، آثار راه­یافته به بخش مسابقه سینمایی را ارزیابی و جوایز زیر را اهدا خواهند نمود:
* فیلم داستانی
تندیس زرین زمین و مبلغ 15 میلیون تومان؛ جایزه بهترین فیلم بلند داستانی
تندیس زرین زمین و مبلغ 10 میلیون تومان؛ جایزه بهترین فیلم کوتاه داستانی
* فیلم مستند
تندیس زرین زمین و مبلغ 10 میلیون تومان؛ جایزه بهترین فیلم بلند مستند
تندیس زرین زمین و مبلغ 5 میلیون تومان؛ جایزه بهترین فیلم کوتاه مستند

* فیلم انیمیشن (پویانمایی)
– تندیس زرین زمین و مبلغ 10 میلیون تومان جایزه بهترین اثر پویانمایی
* فیلم تجربی
– تندیس زرین زمین و مبلغ 5 میلیون تومان جایزه بهترین اثر سینمای تجربی

ب ) اهداء  لوح تقدیر و نشان ویژه دکتر محمدتقی فرور

از  طرح­ها و فعالیت­های مستندسازی­شده و ارائه شده به جشنواره از سوی سازمانهای مردم ­نهاد و جوامع محلی در زمینه­ های مختلف مربوط به توسعه پایدار، با اهداء لوح یادبود، نشان ویژه محمدتقی فرور و پاداش نقدی (با تصمیم ستاد اجرایی) تجلیل و قدردانی به عمل خواهد آمد.

انتخاب طرح­ها و فعالیت­های شایسته دریافت نشان دکتر فرور در هر دوره با مشارکت متخصصان و کارشناسان سازمانهای مردم­نهاد و استادان دانشگاه­ ها و مراکز تحقیقاتی، و برپایه معیارهای اصلی ذیل در ارتباط با فعالیت یا طرح معرفی ­شده صورت خواهد گرفت:

 • اهمیت ذاتی و ظرفیت و جوانب تأثیرگذاری در تحقق توسعه پایدار
 • دستاوردها و نتایج مثبت و پایداری آنها
 • مشارکت فعال و واقعی جوامع محلی و سازمان­های مردم­نهاد
 • میزان استفاده از دانش بومی و دانش روز جهان
 • مستندسازی کامل، دقیق، حرفه­ای و قابل استفاده و نمایش

ارسال اسناد رسمی مربوط به طرح یا فعالیت، گزارش مکتوب، پاورپوینت، عکس و فیلم یا کلیپ جهت ثبت­نام به عنوان کاندیدای نشان محمدتقی فرور الزامی است.

مقررات مربوط به آثار سینمایی

شرایط پذیرش آثار ارسالی:

۱- موضوع اصلی جشنواره، توسعه پایدار ومقوله­های مرتبط با تاب­آوری سرزمینی و اجتماعی  بوده و آثار ارسالی می باید به نحوی به موضوع اصلی جشنواره مربوط باشند.
۲- آثار ارسالی میباید با شؤونات اسلامی و قوانین ملی جمهوری اسلامی ایران منافات نداشته باشند. در صورت وجود مشکل در تعداد اندکی از سکانسهای آثار ارسالی، جشنواره مختار است آن سکانسها را به نحوی که خود صلاح می داند به منظور پخش اصلاح نماید.
۳- تاریخ تولید آثار ارسالی برای این دوره جشنواره می باید از اول ژانویه 2019 (یازدهم دی­ماه 1397) تاکنون باشد.
۴- برای فیلم‌سازانی که قصد دارند با بیش از یک اثر در جشنواره شرکت کنند، ارائه DVD مجزا برای هر اثر الزامی است. همچنین عکس کارگردان، اسکن کارت ملی، صحنه و پشت صحنه فیلم، هریک ۲ قطعه روی لوح فشرده می باید ارسال گردد.
۵- تمامی آثار ایرانی ارسالی راه یافته به بخش رقابت جشنواره باید دارای زیر نویس انگلیسی باشند.
۶- پس از راهیابی آثار به بخش رقابت جشنواره امکان خارج کردن آن از برنامه وجود ندارد.
۷- پس از دریافت نسخه اصلی به هیچ عنوان امکان تغییر و یا ارسال مجدد آثار وجود ندارد.
۸- دبیرخانه جشنواره مسئولیتی در قبال آسیب‌های ناشی از ارسال نامطلوب آثار توسط شرکت کننده را برعهده نمی‌گیرد.
۹- حضور برندگان جوایز و یا نماینده ای از جانب آنها در مراسم پایانی جشنواره الزامی است.
۱۰- تعیین برنامه زمانی نمایش فیلم ها برعهده دبیرخانه جشنواره است و اعتراضی در این خصوص پذیرفته نمی شود.

۱۱- تهیه کننده اثر و یا نماینده قانونی دارای مجوز ایشان به دبیرخانه جشنواره اختیار و اذن میدهد که جشنواره به تعداد مورد نیاز جهت نمایش در سالن ها و شهرهای مختلف درقالب جشنواره زمین و برنامه های ادواری (استانی یا بین المللی) آن از آثار ارسالی، کپی تهیه نماید و دراین خصوص حق هر گونه اعتراض و ادعایی را از خویش سلب می نماید. جشنواره متعهد است که از نسخ کپی به خوبی نگهداری و حفاظت نموده و آنها را در اختیار هیچ شخص حقیقی یا حقوقی دیگر قرار ندهد.
۱۲- جشنواره هیچ مسؤولیتی در مورد ارسال اثر با مشخصات جعلی نمی پذیرد. همچنین جشنواره تا هنگامی که نقص یا اشتباهی در مدارک ارسالی مربوط به اثر وجود داشته باشد، از شرکت دادن اثر در رقابت معذور است.
۱۳- شرکت تمامی فیلم‌سازان، نهادها، سازمان‌های دولتی و تهیه‌کنندگان بخش خصوصی آزاد است. همچنین هیچ محدودیتی در تعداد آثار ارسالی از سوی یک شخص حقیقی یا حقوقی وجود ندارد.
۱۴- ثبت نام در جشنواره تنها به صورت اینترنتی امکان پذیر است بنابر این لازم است درخواست کنندگان با مراجعه به سایت www.zaminfestival.com فرم تقاضای شرکت در جشنواره را تکمیل کرده و کد مربوطه را دریافت نمایند.
 فرآیند ارسال فیلم‌ها به دبیرخانه جشنواره دو مرحله ای است. از این رو پس از ثبت نام در سایت جشنواره، نسخه اولیه (Preview) همراه با کد رهگیری، و در صورت راهیابی به بخش مسابقه با نظر هیأت انتخاب نسخه نهایی با کیفیت بالا و قابل پخش و همراه با زیرنویس انگلیسی به دبیرخانه جشنواره ارسال گردد که این نسخه مستقیماً و بدون هیچ تغییری در جشنواره به نمایش در خواهد آمد. شرکت کنندگان تنها با یکبار ثبت نام و دریافت یک کد رهگیری، مجاز به ارسال بیش از یک اثر در بخش سینمایی بوده و نیازی به دریافت کد رهگیری جداگانه نخواهند داشت. کد رهگیری دریافتی متعلق به تمامی آثار ارسالی خواهد بود.
۱۶- فیلم‌هایی که با نظر هیأت انتخاب به بخش رقابت راه یابند، در جشنواره اکران و به آنها گواهی شرکت داده خواهد شد.
۱۷- فیلم‌هایی که نسخه ارسالی نهایی آنها دیر به جشنواره برسد و یا استانداردهای فنی و نمایشی را نداشته باشند از بخش مسابقه حذف می‌گردند.

۱۸- تکمیل فرم تقاضای شرکت در جشنواره به معنای قبول تمام مقررات اعلام شده می‌باشد.
۱۹- فرم تقاضای شرکت در جشنواره می بایست صرفا ” توسط تهیه کننده و یا نماینده قانونی ایشان ” تکمیل شود.
۲۰- ستاد اجرایی جشنواره مجاز به استفاده‌ی حداکثر ۳۰ ثانیه از آثار منتخب جشنواره برای موارد تبلیغی و اطلاع‌رسانی در ادوار جشنواره است. بدیهی است که این استفاده به هیچ وجه ماهیت انتفاعی نخواهد داشت.
۲۱- ستاد اجرایی جشنواره می تواند در صورت بروز مشکلات و نبود آثار کافی، در مورد اعطا یا عدم اعطای جوائز بخشهای مختلف جشنواره در هر دوره تصمیم بگیرد. این تصمیم و دلایل آن می باید در تارنمای جشنواره به اطلاع عموم برسد.
۲۲-برگزاری بخش جنبی جشنواره منوط به وجود آثار کافی و قابل ارائه در جشنواره به لحاظ کمی و کیفی است و تشخیص این موارد توسط ستاد اجرایی جشنواره انجام خواهد گرفت.
۲۳- لازم است متقاضیان پیش از ارسال آثار، مفاد بخش “شرایط فنی آثار” را در بند ۲۴ به دقت مطالعه و رعایت نمایند.

۲۴– شرایط فنی آثار: 
– نسخه اولیه (Preview) همه آثار ارسالی در مرحله اول باید بر روی DVD و یا Blue Ray Disk  به دفتر جشنواره ارسال شوند.
– نسخه نهایی فیلمهای انتخاب شده باید تنها با فرمت­های MP4، AVI، و MOV ارسال شوند
– کیفیت مورد پذیرش فیلم­ها جهت پذیرش و پخش در جشنواره عبارتند ازFHD. HD و یا 4K
۲۵- اکیداً از ارسال آثار خود به صورت DVD video یا‌‌ همان VOB خودداری شود. همچنین دبیرخانه جشنواره از پذیرفتن آثار بر روی نوارهای DVcam یا HDcam  معذور است. بدیهی است فایل‌های معیوب و یا فرمت‌های متفرقه به هیچ عنوان در مرحله انتخاب آثار شرکت داده نخواهند شد.
۲۶- کپی ارسالی جهت بازبینی، عودت داده نخواهد شد.
۲۷- اخذ تصمیم نهایی درباره موارد پیش بینی نشده که در مقررات حاضر لحاظ نشده و یا ابهامات ناشی از مفاد آن و تغییر در بعضی از مقررات، با دبیر جشنواره است.
۲۸- نتایج بازبینی، فهرست آثار منتخب و کلیه اخبار و رویدادهای جشنواره بین المللی فیلم زمین، صرفا از طریق تارنمای اختصاصی جشنواره اطلاع رسانی می­شود، لذا به تماس­های تلفنی در این خصوص پاسخ داده نخواهد شد.
۲۹- جشنواره در قبال مشکلات پیش آمده برای فیلم ها قبل از رسیدن به دبیرخانه و یا پس از ارائه به پست جهت عودت مسؤولیتی نخواهد داشت.

 

 

  * کلیه مفاد این آیین نامه در تاریخ 1/10/99 به تصویب اعضای شــورای سیاستگذاری جشنواره زمین رسیده است.