فراخوان جشنواره توسعه پایدار فیلم زمین

به اطلاع می رساند که دومین دوره جشنواره زمین با رسالت شناسایی آثار شاخص سینمایی در ارتباط با توسعه پایدار و نمایش آنها جهت افزایش آگاهی عمومی و فرهنگ سازی در این زمینه در تاریخ 22-16 مهر ماه سال 1401 برگزار و بهترین فیلمها در بخش های مختلف رقابتی معرفی و از سازندگان آنها تجلیل خواهد شد.
آثار پذیرفته شده می باید در فاصله بین سالهای 1398 الی 1401 تهیه شده باشند. شرایط کامل پذیرش آثار در آیین نامه جشنواره ذکر شده و در تارنمای اختصاصی جشنواره زمین قابل دسترسی هستند.
موضوع محوری این دوره جشنواره زمین، اقتصاد پایدار است. بدیهی است که آثاری که ارتباط مشخص و مستقیمی با این موضوع داشته باشند، دارای اولویت در انتخاب و امتیاز بیشتر در تعیین برندگان خواهند بود. البته این امر به مفهوم عدم پذیرش و نمایش آثار با دیگر موضوعات مربوط به توسعه پایدار، یا حتی دریافت جایزه توسط این آثار نخواهد بود.
 

بخش های رقابتی و غیر رقابتی جشنواره زمین

جشنواره زمین شامل بخش های زیر خواهد بود:
 
الف) بخش مسابقه سینما
• فیلم داستانی بلند (بیش از 40 دقیقه)
جایزه پیش بینی شده: 15 میلیون تومان، لوح تقدیر وتندیس طلایی جشنواره
• فیلم داستانی کوتاه (کمتر از 40 دقیقه)
جایزه پیش بینی شده: 10 میلیون تومان، لوح تقدیر و تندیس طلایی جشنواره
• فیلم مستند بلند (بیش از 40 دقیقه)
جایزه پیش بینی شده: 10 میلیون تومان، لوح تقدیر وتندیس طلایی جشنواره
• فیلم مستند کوتاه (تا 40 دقیقه)
جایزه پیش بینی شده: 5 میلیون تومان، لوح تقدیر وتندیس طلایی جشنواره
• فیلم و کلیپ آموزشی (زمان آزاد)
جایزه پیش بینی شده: 5 میلیون تومان، لوح تقدیر و تندیس طلایی جشنواره
• فیلم پویانمایی (زمان آزاد)
جایزه پیش بینی شده: 10 میلیون تومان، لوح تقدیر وتندیس طلایی جشنواره
لازم به تذکر است که نسخه نهایی فیلمهای انتخاب شده باید با فرمت های MP4، AVI، MOV و با کیفیت HD ,FHD یا 4K به دبیرخانه جشنواره ارسال شوند.
 
ب) بخش جنبی و غیر رقابتی
• جلسات تخصصی و کارگاههای علمی، فرهنگی-اجتماعی و آموزشی مرتبط با موضوع جشنواره و فیلمها، نمایش کلیپها و فیلمهای مرتبط با موضوع اصلی و محوری جشنواره خارج از بخش رقابتی
• شناسایی، معرفی و تجلیل از فعالیت ها و طرح های موفق و مؤثر مشارکتی سمن ها و جوامع محلی در زمینه توسعه پایدار با لوح تقدیر و “نشان ویژه محمدتقی فرور” و پاداش مالی تا سقف 5 میلیون تومن با تصمیم ستاد اجرایی جشنواره، به پاس بیش از نیم قرن تلاش ملی و جهانی دکتر محمدتقی فرور در زمینه توسعه پایدار و مشارکتی جوامع بومی و محلی
• معرفی و ایجاد پویش های (کمپین های) تبلیغاتی مشارکتی و مردمی مرتبط با توسعه پایدار بخصوص در سطح خانه و خانواده
 

زمان بندی و اهم مقررات

o ثبت نام در بخش رقابتی جشنواره زمین الزامی است. متقاضیان می باید همراه ارسال اثر خود، فرم مخصوص ثبت نام را در تارنمای جشنواره پر و ارسال کرده و کد رهگیری دریافت نمایند. بدیهی است ثبت نام و ارسال اثر به منزله پذیرش تمامی مقررات و ضوابط مندرج در فراخوان و آیین نامه جشنواره تلقی خواهد شد.
o آثار ارسالی می باید حداکثر تا تاریخ 3/6/1401 به ستاد اجرایی جشنواره به آدرس درج شده در تارنمای رسمی جشنواره زمین ارسال گردند.
o درج کد رهگیری دریافتی بر روی مرسوله به نحو قابل رؤیت الزامی است.
o هزینه ارسال اثر و مسؤولیت آن پیش از دریافت توسط دبیرخانه جشنواره، به عهده صاحب اثر است.
o آثاری که پس از تاریخ مقرر به دبیرخانه ارسال شوند در بخش رقابتی جشنواره شرکت داده نخواهند شد.
o جهت ارسال مستندات برای بخش “نشان محمدتقی فرور” و همچنین به منظور مشارکت در جلسات تخصصی و کارگاهها، ستاد اجرایی جشنواره آماده دریافت تماس ها، مکاتبات و پیشنهادهای همکاری است. ارسال اسناد رسمی مربوط به طرح یا فعالیت، گزارش مکتوب، پاورپوینت، عکس و فیلم یا کلیپ جهت ثبت نام به عنوان کاندیدای نشان محمدتقی فرور الزامی است.
o هرگاه شرایط ویژه ای به وجود آید، تصمیمات متناسب توسط دبیر جشنواره اتخاذ خواهد شد و مخاطبان و شرکت کنندگان ملزم به پذیرش این تصمیمات خواهند بود.
o شرح کامل مقررات مربوط به بخش های مختلف جشنواره زمین در آیین نامه و بر روی تارنمای جشنواره قابل مشاهده است.
o جهت تماس با جشنواره زمین به تارنمای آن مراجعه فرمایید:
تارنمای جشنواره: www.zaminfestival.org
این فراخوان در تاریخ 31/4/1401 به تصویب اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره زمین رسیده و قابل انتشار است.