معرفی جشنواره فیلم زمین

   جشنواره زمین با هدف اشاعه فرهنگ، سبک زندگی و منش مدیریتی مبتنی بر “توســعه پایـدار” و جهت حمایت از هنرمندان و فیلم­سازانی که در عرصه­های گوناگون مرتبط با این مقوله­ فعالیت می­کنند و پخش و نشر آثار آنان در جامعه بنیان گذاشته شده­است. این جشنواره به صورت کاملا مستقل در بخش خصوصی توسط موسسه فرهنگی­-هنری اردیبهشت عودلاجان و سازمان مردم نهاد تمدن سبزهنرمندان حامی محیط زیست برگزار می­شود.

جشنواره زمین اولین جشنواره سینمایی و فرهنگی کشور است که به موضوع و چالش بزرگ امروز دنیا، یعنی توسعه پایدار و مقوله­های زیرمجموعه آن همچون تاب­آوری اجتماعی و سرزمینی و پایداری در توسعه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و در عین حال حفظ محیط زیست و منابع طبیعی می­پردازد و تلاش دارد تا با پخش فیلمهای آموزنده و اطلاع­رسانی و برگزاری کارگاهها و سمینار/وبینارهای متنوع، گامهایی جدی در جهت تحقق توسعه پایدار بردارد.

برگزارکنندگان این جشنواره، با سابقه سالها فعالیت فرهنگی، سینمایی و محیط­زیستی و از جمله برگزاری دو دوره جشنواره فیلم محیط زیستی در بالاترین سطح، مصمم هستند تا با رویکردی جامع و یکپارچه، کل مقوله توسعه پایدار و مؤلفه­های مختلف آن را پوشش داده و با حمایت بزرگان و مشاهیر سینما، فرهنگ، اقتصاد، مدیریت، سلامت و محیط زیست و سایر مقوله­های تحت شمول مقوله توسعه پایدار، رویدادی را برگزار کنند که ضمن تأثیرگذاری قابل توجه بر اصلاح و تسریع توسعه کشور، به ارتقاء آگاهی در جامعه و تشویق رویکرد پایداری در آن بپردازد.

در این راه و برای رسیدن به این اهداف متعالی، مسؤولان جشنواره زمین از سازمانها، مراکز، دانشگاهها و افرادی که علاقه­مند به نقش­آفرینی و مشارکت در توسعه پایدار کشور هستند، دعوت به همکاری نموده و دست حامیان و همراهان و عاشقان کشور را به گرمی می­فشارد.

……………………………………………………………………………………………………………………………………..

درباره توســعه پایـدار

 جهان هم­اکنون بحران­ های متعددی را در زمینه­هایی چون تغییر اقلیم و گرمایش جهانی، تخریب محیط زیست و تحلیل رفتن منابع طبیعی، مسائل مربوط به سلامت و همچنین مشکلات فرهنگی-اجتماعی و اقتصادی را تجربه می­کند. بسیاری از این مسائل به دلیل راه غلطی است که بشر برای توسعه در پیش گرفته است و باعث بروز زیانهای سنگین و بعضا غیر قابل جبرانی به حیات گونه­های زیستی و تعادل منابع و اقلیم در جهان شده است. وضعیت آموزش و توسعه فرهنگی نیز دچار اشکال جدی است و نتوانسته است معضلات مهم اجتماعی و سبک زندگی جوامع را به اندازه قابل قبولی اصلاح نماید. اکثر کشورهای دنیا با بحران مدیریت و رویکردها و متدهای مدیریتی روبرو هستند و نیازی شدید به تحول در همه زمینه­ های مدیریتی با اتخاذ رویکرد توسعه پایدار احساس می­شود.

 

توسعه پایدار رویکردی از توسعه است که هدف آن برآوردن نیازهای معقول و حقیقی نسل امروز بشر است به نحوی که مانع توسعه نسل­های آینده و امکان دسترسی آنها به منابع حیاتی نشود. مفهوم توسعه پایدار، برای آشتی دادن بین دو رویکرد عمده جهان به توسعه در دهه هفتاد میلادی مطرح شد که یکی توسعه بی­ مهابا و تسلط­جویانه و تهاجمی جوامع بشری را دنبال می­کرد و موجب تخریب گسترده محیط زیست و منابع طبیعی و ایجاد آسیب­های فرهنگی و اجتماعی می­شد، و دیگری که توســعه را با توجه به مضرات آن به کل نفی و تقبیح، و بازگشت به گذشته کم­توسعه را تبلیغ می­کرد. بنیان­ گذاران مفهوم توسعه پایدار اما، تلاش کردند تا بهترین جنبه­ها و قسمتهای هر دو دیدگاه را تجمیع و ترکیب، و رویکردی جدید ارائه دهند که توسعه را تشویق، اما آن را به رعایت ملاحظاتی مقید می­کرد. توسعه پایدار دارای سه رکن اصلی است: توسعه فرهنگی و اجتماعی، توسعه اقتصادی، و حفظ محیط زیست و منابع طبیعی. رویکرد پایداری­محور، رویکردی جامع­نگر و دوراندیش است که توسعه را همه­جانبه و برآورنده تمام نیازهای انسان و سایر موجودات زنده می­خواهد و توسعه صنعت و قن­آوری را بدون توسعه فرهنگی-اجتماعی و حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی، پدیده ­ای مخرب و زیان ­بار و ضد توسعه حقیقی می­شناسد. توسعه پایدار توسعه­ای است که نه تنها توسعه اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی را شامل می­شود، بلکه ضمن حفط منابع طبیعی، باعث تعالی انسان و متضمن حیات متعالی انسان و بقاء حیات کلیه گونه­های زیستی در جهان خواهد شد.

توســعه پایـدار بر اساس سه رکن اصلی توسعه اقتصـادی، فرهنگـی- اجتماعـی و حفظ محیط زیست، هدف اصلی طراحی شده توسط کشورهای دنیا است که جاری شدن مفاهیم پایداری و تاب ­آوری را در همه عرصه­ های زندگی طلب می­کند. این مفاهیم کاملا با مدیریت جهادی در توسعه و اقتصاد مقاومتی که مهمترین سیاست­ها و رویکردهای ملی ما محسوب می­شوند هماهنگ و دارای هم پوشانی گسترده هستند.

  جشنواره بین­المللی فیلم زمین در نظر دارد ضمن اطلاع­ رسانی و ارتقاء آگاهی­های عمومی در این زمینه­ ها، بهترین آثار سینمایی مرتبط را شناسایی و معرفی نماید. این جشنواره یا همراهی و حضور هنرمندان و کارشناسان برجسته فعالیت حرفه­ای خود را در حالی از سال 1399 آغاز نموده است که برگزارکنندگان و مدیران این جشنواره سابقه سالها فعالیت حرفه­ای در عرصه ­های فرهنگ، هنر و محیط زیست و توسعه را داشته­ اند و با توجه به شرایط خاص جهان در دهه سوم قرن بیست و یکم و شرایط ایران در آغاز قرن پانزدهم، مصمم هستند رویدادی را برگزار کنند که بتواند جامعه ایران و فراتر از آن را برای چالش­ های اساسی زمانه، آگاه و آماده و توانمند نماید.